Pranayama viena iš 8 jogos filosofijos pakopų. Trumpai tai ramaus kvėpavimo procesas, kurio metu gyvybinė energija reguliuojama, kaupiama ir paskirstoma.
Įvairios kvėpavimo technikos. Kiekvienas įkvėpimas pranayamos metu įgalina centrinę nervų sistemą, o iškvėpimas atvirkščiai – veikia raminančiai.
Mūsų pamokose pagrindinė technika – ujjayi, išmoksime ir kvėpuosime šiuo kvėpavimu judėdami asanų metu, nes be kvėpavimo nėra asanų. Taip pat susipažinsime su kapalabhati kvėpavimu ir nadi shodhana, bei „dėžutės“ kvėpavimo principu.
Kvėpavimas yra svarbiausias dalykas mūsų gyvenime ir pirmas, kurį mes padarome. Tai yra gyvybė, be jo nėra mūsų. Bet ar visada mes kvėpuojame kokybiškai ir teisingai?
Asana – dar viena iš 8 jogos pakopų. Trumpai tai fiziniai pratimai / pozos, bet ne tik tai. Tai sąmoningas procesas apjungiantis žmogaus fizinį kūną, intelektą ir savąjį „Aš“ į bendrą visumą.
Kiekviena asana turi savo energetinį poveikį ir veikia teigiamai žmogų ne tik fiziškai. Vis labiau medicina pritaria jogai, skatina žmones ja užsiimti, taiko jogos terapiją, jos nauda pripažįstama vis labiau. Svarbiausia surasti tinkamą mokytoją, kuris tau padėtų tą naudą gauti, o ne „madingai pasportuoti“.
Dar viena iš 8 jogos pakopų. Tai teisingas ir efektyvus atsipalaidavimo būdas. Grįžimas į žmogaus natūralią būseną, grįžimas į save. Šiuolaikiškas gyvenimo tempas vis labiau greitėja, dažnam kelia įtampą, krūvą nereikalingų minčių, kūnas ir protas išsibalansuoja, tampa nebe harmoningi ir nevaldomi...
Visa tai mus priverčia pamiršti apie šią natūralią ramybės būseną, kurią turime kiekvienas, Šavasana sugrąžina mus, suharmonizuoja, padeda atkurti balansą. Šavasana paprastai atliekama pamokos gale, po fizinio krūvio (asanų).
Gali būti naudojamos įvairios technikos (kūno skenavimas, atpalaidavimas, sąmoningas kvėpavimas, gilesnės meditacijos ir pan.). Toks atsipalaidavimas svarbus dar dėl to, kad atstato mūsų prarastą energiją ir padeda ją išsaugoti.
Taip pat jos metu susireguliuoja simpatinė ir parasimpatinė nervų sistemos. Padeda paleisti nemalonias emocijas ar išgyvenimus, priimti gyvenimą. Vis labiau girdimi moksliniai tyrimai (kol kas daugiausia užsienio kalba), kurie teigia, kad atsipalaiduojant šavasanos metu galima gydyti padidėjusį kraujospūdį, nemigą, sutrikusią nervų sistemą, psichologinius išgyvenimus ir traumas, stiprinti imunitetą.
Ne. Jis įgyjamas savaime jogos pamokose, kaip ir visa kita. Su protingai disciplinuotomis treniruotėmis.